Pět důvodů neúspěchu v obsahovém marketingu

Důvody neúspěchu v obsahovém marketingu

 

Content marketing je účinný nástroj, který ale může z různých důvodů selhat. 

Přečtěte si TOP 5 hlavních důvodů neúspěchu při využívání obsahu pro marketingové účely, ilustrovaných na konkrétních marketingových kampaních.

 

Nedostatečné pochopení cílového publika

Pokud obsah nebude přizpůsoben potřebám, zájmům a problémům cílové skupiny, vaše kampaň nebude fungovat. V roce 2017 spustila Pepsi kampaň s Kendall Jenner, jejímž prostřednictvím chtěla oslovit mladé lidi podporující sociální hnutí. Ve výsledku ale byla vnímána spíše jako trivializace vážných témat. Klíčem k úspěchu je segmentace a hlubší porozumění publiku.

 

Špatná distribuce obsahu

I skvělý obsah selže, pokud se nedostane k správným lidem. Firmy často podcení výběr kanálů nebo neinvestují do propagace. Filozofické eseje od značky Heineken v rámci série Open Your World byly obsahově kvalitní, ale nebyly sdíleny na platformách, na nichž by oslovily mileniály, což byl jejich hlavní cíl. Obsah tak skončil u nesprávného publika. Zkrátka distribuční strategie je stejně důležitá jako samotný obsah.

 

Chybějící strategický cíl

Bezhlavé vytváření obsahu bez jasného cíle, jako je zvýšení povědomí, konverze, nebo  edukace, často vede ke ztrátě obsahu v záplavě jiných sdělení. Coca-Cola v roce 2013 spustila kampaň New Coke’s Comeback, jíž chtěla oživit starý produkt. Bez jasného cíle se ale kampaň změnila na zmatené sdělení, a nakonec nezafungovala. Vždy definujte KPI a měřitelné výsledky ještě před spuštěním kampaně.

 

Důraz na prodeje místo hodnoty

Příliš prodejně působící obsah odrazuje zákazníky. Lidé chtějí být inspirováni, vzělávat se nebo bavit, ne čelit přímočarým reklamám. Značka Peloton spustila během pandemie vánoční reklamu, v níž žena dostane od manžela běžecký pás. Diváci ji vyhodnotili jako tlak na stereotypní ideál vzhledu a kampaň vyvolala negativní emoce a odpor. Proto se soustřeďte i na přidanou hodnotu a ne jen na samotný produkt.

 

 

Neschopnost reagovat na zpětnou vazbu

Značky ignorující zpětnou vazbu nebo dostatečně rychle nereagující na problémy, mohou ztratit důvěru publika. V roce 2017 byla značka Dove kritizována za reklamu, v níž tmavá žena „proměnila“ svou pokožku na světlou. Zadavatel nereagoval dostatečně rychle a transparentně, což poškodilo jeho reputaci. Transparentní a rychlá reakce je při krizovém řízení klíčová.

Jan Brychta

Jan Brychta

Copywriting & PR

Držte krok s online marketingem

ODEBÍRAT newsletter