Bezpečnost na internetu
Každá sociální síť je pouhým nástrojem a záleží jen na jeho uživatelích, jak s ním budou zacházet. Dodržováním několika základních pravidel se dá nejen předejít případným podvodům nebo online obtěžování, ale hlavně si udržet potřebný nadhled.
Jak se ze sociálních sítí nezbláznit…
Sledujte pozitivní obsah!
Čím víc optimistických videí a veselých příspěvků shlédnete, tím více jich algoritmus sítě zobrazí ve vašem feedu. Vyhýbejte se spouštěcím videím, držíte-li například dietu, není nejlepším nápadem sledovat kuchařská videa…
Nekrmte trolly!
Vyhýbejte se hádkám a ignorujte uživatele s nenávistným vystupováním. Jde jim jen o pozornost, proto si jich nevšímejte a šetřete si energii pro sebe…
Ignorujte hejtry!
To se samozřejmě snáze řekne, než udělá, ale pokuste se ignorovat poznámky o vašem vzhledu nebo vyjadřovacích schopnostech. Nezapomeňte, že nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je blokace…
Hlídejte si své soukromí!
Před zveřejněním fotky nebo videa si zkontrolujte, nakolik je možné podle zobrazených reálií identifikovat vás nebo vaše bydliště. Rozostřete značky na autech nebo čísla na domech. Jedná se o efektivní obranu před případnými stalkery…
Používejte VPN!
Pokud chcete omezit množství dat, které o vás provozovatel sociální sítě schraňuje, využívejte pro přístup systému privátních sítí VPN. S jejich pomocí skryjete svoji IP adresu a zamezíte inzertním a jiným systémům ve vašem sledování. Tato rada navíc neplatí jen pro sociální sítě…
Nebezpečné podvody
Každá sociální síť, která umožňuje vzájemnou komunikaci uživatelů, je zároveň ideálním hřištěm pro podvodníky, kteří stejným způsobem využívají i emailové adresy. Základní schémata podvodu se nemění a obvykle se jedná o jeden z následujících postupů.
Neklikejte na obsah od neznámých odesílatelů!
Nevyžádanou poštu neotevírejte a rovnou vymažte.
Obvyklé scamové scénáře
-
Zamilované
- Od konverzace o vašich neskonalých půvabech a budoucím životě ve dvou se pisatel či pisatelke dříve nebo později dostane k žádosti o finanční výpomoc, popřípadě se bude snažit získat co nejvíce osobních údajů, aby se za vás mohl vydávat.
Co s tím? Nebavte se s cizími lidmi! -
Navýšení počtu sledujících
- Jedná se o různé nabídky zvýšení počtu fanoušků nebo lajků, případně zpřístupnění dalších funkcionalit za mírný poplatek.
Co s tím? Zablokujte jejich profil a nahlašte jej jako spam! -
Investiční tipy
- Chcete si rychle a snadno vydělat? Kdo by nechtěl! Obvyklým tipem jsou investice do kryptoměn.
Co s tím? Zablokovat a nahlásit! -
Phishing
- Neklikejte na odkazy ve zprávách. Nikdy. Podvodníci je využívají k instalaci malwaru do vašeho zařízení a následné krádeži citlivých dat.
Co s tím? Nikdy neklikejte na neznámé a neověřené odkazy!